78144

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 1. 4. 2015
Re: ivotaschopnost vĂ??elstev Re:

"Přeháníš, vytáčelo se, až se objevil med až u okénka. To již bylo v medníku
cca10 kg Někdy se opravdu vytáčelo každou sobotu ale to se přihodí i dnes.
dříve také těch snůšek bylo více. Jedna která dnes úplně chybí, je ta z
ohnice. Práce v budečáku ale opravdu byla náročnější na čas.
pepan"
Vytáčení, když se objevil med až u okénka, bylo pouze mimo rojové období, to znamená od zhruba konce června anebo od zaručeně nerojivých včelstev nebo u slabších včelstev.
U běžných až silných včelstev a v květnu a červnu by v takovém případě už bylo nejspíš pozdě, matka v plodišti by už měla delší dobu nedostatek místa, v plástech plno zavíčkovaného plodu, jehož místo by po líhnutí zabral med a včelstvo by nezadržitelně nabralo směr k rojové náladě.
Mohl by ještě pomoci šok, že by se jim radikálně vybral medník s donesenými zásobami, ten zarovnal plásty z plodiště s tím plodem a medem a plodiště se aspoň z poloviny, nejlépe z té od česna, vystavilo mezistěnami a jinak prázdnými plásty. Ale za prvé to nebyl stoprocentní recept proti rojením, za druhé včelstvo i tak vykázalo minimálně 14 denní přestávku v donášení zásob a za třetí byl to zásah pomalu dvakrát delší a namáhavější než běžný zásah v zadováku. Klidně to mohlo trvat i hodinu a půl a rozzuřilo se přitom dost včel.
Zásahy do včelstva v zadováku musely být tak časté, aby bylo včelstvo udržováno těsně pod oním bodem vývoje, kdy ve ve včelstvi tolik včel a zásob, že včely nabírají směr na rojení. U nástavkových úlů je možné snadno oddělit a rozchovávat nerojivá včelstva, stačí když nereagují rojením na množství donesených zásob, protože volný prostor se vždy dá přidat. U zadováků přidat prostor nejde a proto se včelstva musí před bodem rojení zadržovat pravidelnými zásahy. Záleží potom hodně na síle snůšky a na tom, jak ta snůška vyčerpává včely. Když je silná dlouhodobá snůška na kvalitním stanovišti s vysokou diverzitou zdrojů snůšky a se zdroji v blízkosti stanoviště, mohlo to znamenat potřebu být ve včelstvu třeba každý týden, protože včely tou snůškou sílily i zároveň zaplňovaly plásty medem. Pokud byla třeba silná snůška, ale ve větší vzálenosti anebo hodně medovicová snůška, tolik to třeba nebylo, protože včely snůškou nesílily anebo rovnou i slábly. Takže se do včel nemuselo třeba i celý měsíc, ke konci potom byl úl třeba kompletně zanešený medem, ale včelstvo bylo slabší a stále bylo díky tomu pod bodem rojení.
V praxi u zadováků, třeba ve včelíně s dvaceti nebo víc včelstvy když včelař chodil třeba každý víkend, tak vždy se takových prvních 15 - 30 minut studovalo přes okýnka a ze záznamů stav včelstev, jaká je potřeba do nich jít. Do některých včelstev bylo třeba chodit každých 14 dní nebo v případě dobré snůšky i každý týden, jiná včelstva se nechávala tak třeba celý měsíc.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66555


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu